ନିମ୍ବ ପତ୍ର ର ଏହି ଫାଇଦା ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ,କୁଣ୍ଡିଆ ଠୁ କିଡନୀ ପଥର ସବୁ ଭଲ ହେଇଯାଏ ଏଥିରେ

ନିମ୍ ଯାହାର ତାଜା ପତ୍ରର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୁଗନ୍ଧ ଅଛି | ଯାହା କେବଳ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦକୁ ବଢାଇ ଥାଏ | ଏହା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ | ଏହା ସହିତ, ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଉପାଦାନରେ ଭରପୂର ନିମ୍ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଔଷଦ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଠିକ୍ ଅଛି, ନିମ୍ ପତ୍ର ରେ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଅଛି | ଏହା ସ୍ୱାଦରେ ତିକ୍ତ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଲାଭ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ପରି

ଯଦି କଙ୍କଡା ବିଛା ପରି ବିଷାକ୍ତ କୀଟପତଙ୍ଗ କାମୁଡ଼େ, କାମୁଡ଼ୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ନିମ୍ ପତ୍ର ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ଲଗାଇବା ଦ୍ଵାରା ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ବିଷ ବିସ୍ତାର ହୁଏ ନାହିଁ ,ନିମ୍ ପତ୍ରର ଏକ ପେଷ୍ଟ ଲଗାଇବା କୌଣସି ପ୍ରକାରର କ୍ଷତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଲିଭ୍ ତେଲ ସହିତ ନିମ୍ ପତ୍ରର ଏକ ପେଷ୍ଟ ଲଗାଇଲେ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାନସର ଉପଶମ ହୁଏ

ଯାଦୁ କାଛୁ କୁଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ନିମ୍ ପତ୍ରକୁ ଦହି ସହିତ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ,ଏହା କଲେ ଏହି ସମସ୍ୟା ସମାପ୍ତ ହୁଏ |

 

କିଡନୀ ପଥର କ୍ଷେତ୍ରରେ, ପ୍ରତିଦିନ ୨ ଗ୍ରାମ ନିମ୍ବ ପତ୍ରକୁ ଭସ୍ମ କରି ଏହା ନେଇ ପାଣି ସହିତ ପାନ କରନ୍ତୁ ,ଧୀରେ ଧୀରେ କିଡନୀ ପଥର ତରଳିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଏହା ମୂତ୍ରାଶୟରୁ ବାହାରିଥାଏ |

ମ୍ୟାଲେରିଆ ଜ୍ୱରରେ, ନିମ୍ ପତ୍ର କୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାର ପତ୍ର ପାଣି କାଢ଼ା ବନେଇ ଦିନ ଆଉ ରାତି ରେ ଅଧ ଅଧ ଗିଲାସ ପାନ କରନ୍ତୁ ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା ମ୍ୟାଲେରିଆ ର ଶେଷ ହୁଏ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତାକୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ କରିଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *