ଆଜି ଶନିବାର : ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହି ୪ ଟି ଭୁଲ କଲେ ଶନି ଆପଣ ଙ୍କୁ ବକ୍ରଦୃଷ୍ଟି ରେ ବରବାଦ କରିଦେବେ

ଆମର ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ କିଛି ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ଦିନ ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ, ଲୋକମାନେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ସେହି ଦିନ ସେମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି | ଭୋଲେ ନାଥଙ୍କ ପରି ସୋମବାର ଏବଂ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂଜା କରାଯାଏ। ସେହିଭଳି ଶନିବାରର ଶନି ଦେବତାଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ | ଏହି ଦିନ ଶନି ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଯଦିଓ ଏହି ଦିନ ପାଇଁ କିଛି ବିଶେଷ କାର୍ଯ୍ୟ ନିଷେଧ, ଯଦି ଆପଣ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଦିନ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ଶନି ଦେବ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି |

ଯଦି କୌଣସି ଲୁହା ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଆଣୁଛନ୍ତି ତେବେ ସେହି ଜିନିଷକୁ ଶନିବାର ଦିନ ଘରକୁ ଆଣନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସେହି ଦିନ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଥାସମ୍ଭବ, ଏହି ଦିନରେ ଲୁହା ଜିନିଷଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ, ବିଶେଷକରି ସେହି ଲୋକମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଏବେ ସାାଢେ଼ ସାତି ଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି, ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ଲୁହା ଜିନିଷ ଦାନ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ କିଣି ପାରିବେ ନାହିଁ |

ଲୁଣ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କର ନିତିଦିନିଆ ଦ୍ରବ୍ୟ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହାକୁ ଶନିବାର ଦିନ କିଣି ପାରିବେ ନାହିଁ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଶନିବାର ଦିନ ଲୁଣ କିଣନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଶନି ଙ୍କ ନଜର କୁୁ ଆସିପାରନ୍ତି,

ଶନିବାର ଦିନ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଛୁଟିଦିନ ଥାଏ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ସମୟରେ କେଶ ଏବଂ ଦାଢି କାଟନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା କରିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ | ଯଦି ଶନିବାର ଦିନ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ, ତେବେ ଆପଣ ଭୁଲ୍ ଭାବରେ ଦାଢି କିମ୍ବା କେଶ କାଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ସହିତ, ନଖ କାମୁଡ଼ିବା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ, ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶନି ଦୋଷ ହୋଇଥାଏ

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଦିନ ମାଂସଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତି, ତେବେ ତାହା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ, ଏହି ଦିନରେ ଭୁଲ୍ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ମାଂସ ଏବଂ ମ-ଦ ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଦିନ ମୁଗ ଡାଲି ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଶନି ଦେବ ଏଥିରେ ବହୁତ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି | ଏହା ସହିତ ଶନିଙ୍କ ଗ୍ରହ ସ୍ଥିତିକୁ ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ଦିଆଯାଏ

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *