ମଣିଷ ଏହି ୩ଟି ଭୁଲ କରିଲେ ନର୍କ ର ରାସ୍ତା ଫିଟି ଯାଇଥାଏ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ଭୁଲ ଗୁଡିକ କଣ kan

ମହାତ୍ମା ବିଦୁର ମହାଭାରତର ଜଣେ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଥିଲେ। ସେ ଅତି ଶାନ୍ତ ଏବଂ ପ୍ରକୃତିର ସରଳ ହେବା ସହିତ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଏବଂ ଦୂରଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ ଥିଲେ | ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରିୟ ଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ କୃଷ୍ଣ ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ଶାନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତାବ ସହିତ କୌରବ ଙ୍କ ପାଖକୁ ଆଗରେ ଯାଇଥିଲେ, ବିଦୁର ତାଙ୍କ ସହିତ ରହିଲେ | ଏହି ମହାରାଜ ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ପାଣ୍ଡୁଙ୍କ ପରି ସେ ମଧ୍ୟ ମହାରାଣୀ ବେଦ ଭାୟଙ୍କ ପୁତ୍ର ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଜଣେ ଚାକରାଣୀଙ୍କ ଗର୍ଭରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେ ସମସ୍ତ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରାଜା ହୋଇପାରିନଥିଲେ।

ସେ ହସ୍ତିନାପୁରର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଥିଲେ, ତେଣୁ ମହାରାଜା ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ର ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପରାମର୍ଶ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରୁଥିଲେ। ବିଦୁର ଜୀ ଏବଂ ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ବିଦୁର ନୀତି ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା | ବିଦୁରା ନୀତି ଏପରି ତିନୋଟି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ବା ବ୍ୟକ୍ତିର ପ୍ରକୃତି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ମନୁଷ୍ୟର ଆତ୍ମା ​​ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଏହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ନର୍କର ଦ୍ୱାର ଖୋଲିଥାଏ, ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ହୁଏ, ତେଣୁ ମଣିଷ ତୁରନ୍ତ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଛାଡି ଦେବା ଉଚିତ୍

କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅତ୍ୟଧିକ ଯୌ-ନ ଇଚ୍ଛା ସର୍ବଦା ମନୁଷ୍ୟର ଅବନତି ଘଟାଇଥାଏ, ମଣିଷ ସର୍ବଦା ଲୋଭକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଅତ୍ୟଧିକ ସେ-କ୍ସ ଇଚ୍ଛା ଥାଏ, ସେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାରେ ଅସମର୍ଥ | ଅନେକ ଥର ଏହି କାରଣରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭୁଲ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଇଁ ନର୍କର ଦ୍ୱାର ଖୋଲା ଯାଇଥାଏ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ଇନ୍ଦ୍ରିୟଗୁଡ଼ିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଆସିବା ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଲୋଭ ତ୍ୟାଗ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ହସିବା, କାନ୍ଦିବା ଏବଂ କ୍ରୋଧ କରିବା ସ୍ୱାଭାବିକ, କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ରୋଧ ଏପରି ଅଗ୍ନି ଯାହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ନିଜକୁ ଜାଳିଦିଏ | ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ରୋଧିତ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ସେ ଠିକ୍ ଏବଂ ଭୁଲ୍ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରେ ନାହିଁ | ତାଙ୍କର ଭାବିବା ଏବଂ ବୁଝିବା କ୍ଷମତା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଏବଂ ଅନେକ ଥର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ରୋଧ ରେ ପାଗଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ବହୁତ ଭୁଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ଏହାର ପରିଣାମ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡେ | ବେଳେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ମଣିଷ ନିଜ କ୍ରୋଧକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ | ଜଣେ ପ୍ରୟାସ କରି କ୍ରୋଧ ତ୍ୟାଗ କରିବା ଉଚିତ୍

ଲୋଭ କିମ୍ବା ଲୋଭ ହେଉଛି ବ୍ୟକ୍ତିର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ |ଯିଏ ନିଜ ମନରେ ଅନ୍ୟର ଜିନିଷ କିମ୍ବା ଟଙ୍କା ଦେଖି ଲୋଭୀ, ତାଙ୍କ ବିବେକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ |ଲୋଭ ହେତୁ ମଣିଷ ଭୁଲ କାମ କରିବାକୁ ଆଗେଇଥାଏ, ଯାହା ଦିନେ ନିଜ ବିନାଶର କାରଣ ହୋଇଯାଏ |ଲୋଭ ତ୍ୟାଗ କରିବା ଉଚିତ୍

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *