ଧୃତରାଷ୍ଟ ଓ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର କଣ ପାଇଁ ଏତେ କଷ୍ଟ ରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ-ବରଣ କରିଥିଲେ ତାହା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ କାହାଣୀ ଏବଂ ପୁସ୍ତକ ହୁଏତ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ପ୍ରତି ଅନ୍ୟାୟ ଏବଂ ଦୃପଦୀଙ୍କ ଅପମାନ ଲେଖିଥାଇପାରେ ଏବଂ କହିଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଭୟଙ୍କର ହ-ତ୍ୟା-କା-ଣ୍ଡର ମୂଳରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ଯିଏ ସର୍ବଦା ଜଣେ ଅସହାୟ ରାଜା ଭାବରେ ଚିତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ ସେ ହସ୍ତିନାପୁର ରାଜା ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ର ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ନଥିଲେ। ଗୋଟିଏ ଜନ୍ମର ନିଷ୍ଠୁରତା ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ ଥିଲା, ଯାହା କେବଳ ରାଜ୍ୟକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିନଥିଲା ବରଂ ଏହାର ବଂଶକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେଇଥିଲା | ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ର ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିଷ୍ଠୁର ଏବଂ ଦୟାଳୁ ଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ହେତୁ ସେ ଜନ୍ମରୁ ମୃ-ତ୍ୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିବାର ପାଇଁ ଅସୁବିଧାରେ ରହିଥିଲେ

କୁହାଯାଏ ଯେ ପୂର୍ବ ଜନ୍ମର ପାପ ଯୋଗୁଁ ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା। ପୂର୍ବ ଜନ୍ମରେ ମଧ୍ୟ ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ର ଜଣେ ଅତି ନିଷ୍ଠୁର ରାଜା ଥିଲେ। ଥରେ ସେ ସୌନିକମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକ ରାଜ୍ୟ ଭ୍ରମଣରେ ଯିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଆଖି  ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଖେଳୁଥିବା କୁକୁର  ପରିବାର ଉପରେ ପଡିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ନିଷ୍ଠୁର ମନୋଭାବ ଯୋଗୁଁ ସେ କୁକୁର  ଆଖି କାଢୀ ଦେଇଥିଲେ । ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଚିତ୍କାର କରି ଅସହିଷ୍ଣୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ କୁକୁର ର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହେଲା | ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ମରିଗଲେ। ମ-ରି-ଯାଉଥିବା କୁକୁର ତାଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଲା ଯେ ତୁମେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଦୁଃଖ ପାଇବ | ଏହି ପ୍ରଭାବ ହେତୁ, ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଜୀବନରେ ଅନ୍ଧ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପିଲା ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭାବରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ।

ଭୀଷ୍ମ ରାଜକୁମାରୀ ଗାନ୍ଧାରୀଙ୍କ ସହ ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ରର ବିବାହ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଜ୍ୟୋତିଷମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବିବାହରେ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି। ତେଣୁ ପ୍ରଥମ ବିବାହ ଏକ ଛେଳି ସହିତ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହା ପରେ ଛେଳି ବ-ଳି ଦିଆଗଲା। ଏହା ପରେ ଗାନ୍ଧରି ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କୁ ବିଧବା ଭାବରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଗାନ୍ଧାରୀ ଜଣେ ବିଧବା ଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ବିବାହିତ ଗାନ୍ଧାରୀଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ କାହିଁକି ହ-ତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ସେ ଜାଣି ନ ଥିବାରୁ ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ର କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରତାରଣା ପାଇଁ ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ର ତାଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁର ରାଜା ସୁବାଲଙ୍କ ନିକଟରେ ସ୍ୱୀକାର କରି ସମଗ୍ର ପରିବାରକୁ ଜେଲରେ ରଖିଥିଲେ।

ଏଠାରେ ପୁରା ପରିବାର ବଦଳରେ କେବଳ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କୁ ଦିଆଗଲା, ଭୋକିଲା ପରିବାର ପରିବାରରେ କାହାକୁ ଜୀବନ୍ତ ଛାଡିଦେଲା, ତେଣୁ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ସାନପୁଅ ଶକୁନିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଭୋକରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶକୁନିଙ୍କୁ ହସ୍ତିନାପୁରରେ ଭଉଣୀ ଗାନ୍ଧାରୀଙ୍କ ସହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ସେ କୁରୁ ରାଜବଂଶକୁ ଧ୍ୱଂସ କରି ନେଇଥିଲେ।

ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ର କେବଳ ଜନ୍ମ ହୋଇନଥିଲେ, ବରଂ ଲୋଭ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଗାନ୍ଧାରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କର ସନ୍ତାନ ଥିଲେ 99 ପୁଅ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଝିଅ ଦୁଶଲା | ଏହି ସମୟରେ ଗାନ୍ଧାରୀ ଗ-ର୍ଭ-ବତୀ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜପ୍ରାସାଦର ଚାକରାଣୀ ସହିତ ଯୌ-ନ ସମ୍ପ-ର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ୟୁୟୁସୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ଏହିପରି ଭାବରେ କୌରବ ଶହେ ସମାପ୍ତ ହେଲା | ଆହତ ଦାସୀ ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ନି-ଆଁରେ ପୋଡି ଦେବା ପାଇଁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଜଙ୍ଗଲରେ ଜଳିବା କାରଣରୁ ମୃ-ତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *