ଆମ୍ମାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପାଇ ମଧ୍ୟ ନର୍ସ ସାହସ ହରାଇଲେ ନାହିଁ, ପିପିଏ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ଡ୍ୟୁଟିରେ ପହଞ୍ଚିଗଲେ |

କରୋନାଭାଇରସ୍ ନ୍ୟୁଜ୍: ଆମ୍ମାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପାଇ ମଧ୍ୟ ନର୍ସ ସାହସ ହରାଇଲେ ନାହିଁ, ପିପିଏ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ଡ୍ୟୁଟିରେ ପହଞ୍ଚିଗଲେ |

ରବିବାର ଦିନ ୧୨.୩୦ ସମୟରେ ନର୍ସ୍ସିଂ ଅଧିକାରୀ ରାକ୍ଷୀଙ୍କ ଆମ୍ମାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସେ ତିନି ବର୍ଷ ଧରି ତାଙ୍କ ଆମ୍ମାଙ୍କୁ ଭେଟି ନଥିଲେ। ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଆମ୍ମାଙ୍କର ଶେଷ ଦର୍ଶନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ କୋଭିଡର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ | ରାକ୍ଷୀ ତାଙ୍କ ଚାକିରି ବାଛିଲେ ଏବଂ କ୍ୟାଭିଡ୍ ଡ୍ୟୁଟି କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ | ତାଙ୍କ ଆମ୍ମାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ରାକ୍ଷୀ ରବିବାର ଦିନ ଏକ ପିପିଏ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ନିଜ ଡ୍ୟୁଟିକୁ ଯାଇଥିଲେ। ରାକ୍ଷୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋର କୋଭିଡ ଡ୍ୟୁଟି ହେତୁ ମୁଁ କେରଳ ଯାଇପାରିବି ନାହିଁ। ମୋର ନାଇଟ୍ ସିଫ୍ଟ ଅଛି ଏବଂ ମୁଁ ମୋର ରୋଗୀଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଉଛି |ଯଦିଓ ମୁଁ କେରଳ ଯାଇଥିଲି, ତଥାପି ଆମ୍ମାଙ୍କ ମୁହଁ ଦେଖିପାରିଲି ନାହିଁ | ମୁଁ ମୋର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କରିଥିଲି, କାରଣ ମୁଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଭିଡ ରୋଗୀରେ ମୋର ଆମ୍ମାଙ୍କ ମୁହଁ ଦେଖେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସେବା କରିବା ମୋର ପ୍ରଥମ ଧର୍ମ ଅଟେ |

ରାକ୍ଷୀ AIIMS ରେ ଜଣେ ନର୍ସିଂ ଅଧିକାରୀ | ମୂଳତ କେରଳରେ ରାକ୍ଷୀଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ରାଜୀବ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ନର୍ସିଂ ଅଧିକାରୀ। ଯେତେବେଳେ ରାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଏକ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।ରାକ୍ଷୀ ତାଙ୍କ ଜେଜେମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପାଳିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ |କୋଭିଡରେ ପୀଡିତ ରାକ୍ଷୀଙ୍କ, ଆମ୍ମା ରବିବାର ଦିନ ତ୍ରିଭାନ୍ଦ୍ରମ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ରାକ୍ଷୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ୨୦୧୪ରେ ରାଜୀବଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ରାକ୍ଷୀ ଗତ ତିନି ବର୍ଷ ଧରି ତାଙ୍କ ଆମ୍ମାଙ୍କୁ ଭେଟି ନଥିଲେ। ସେ ଗର୍ଭବତୀ ଥିଲେ, ତେଣୁ କେରଳ ଯାଇପାରିଲେ ନାହିଁ | ଯେତେବେଳେ ବେବି ହେପେଡ୍ କରୋନା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଏବଂ ତା’ପରେ ଲକ୍ ହୋଇଗଲା | ଶିଶୁ ଏକ ବର୍ଷର, କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ ଆମ୍ମାଙ୍କୁ ଭେଟି ପାରିଲା ନାହିଁ | ଏଥର ଜୁଲାଇରେ କେରଳ ଯିବାର ଯୋଜନା ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଆମ୍ମା ମଧ୍ୟ କୋଭିଡଙ୍କ ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ।ରାକ୍ଷୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଆମ୍ମା ପୂର୍ବରୁ ସିଓପିଡ଼ି ମଧୁମେହର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ | କୋଭିଡ କାରଣରୁ ସେ ନିମୋନିଆରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ବଞ୍ଚି ପାରିନଥିଲେ।

ରାକ୍ଷୀ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଡ୍ୟୁଟି ସହଜ ନୁହେଁ | ଏକ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଥିବା ବେଳେ ୨୫ ଏପ୍ରିଲରୁ ମଧ୍ୟ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଅଛନ୍ତି | ସଂକ୍ରମଣରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା, ଆଇସିୟୁ ଡ୍ୟୁଟି କରିବା, ଯେଉଁଠାରେ ସଂକ୍ରମଣର ସର୍ବାଧିକ ବିପଦ ଥାଏ | ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ରାକ୍ଷୀ ଜିଦ୍ ଧରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମ୍ମାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଏବଂ ଦାୟିତ୍ୱର ରାସ୍ତା ବାଛିଛନ୍ତି। ରାକ୍ଷୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୋର ଆମ୍ମା ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ ସେ ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ନର୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସିତ ହେବେ। ଆଜି ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି।ମୁଁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭାବରେ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଛି ଏବଂ କାହାର ମା, ଭାଇ, ଭଉଣୀର ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ, କୋଭିଡ କାରଣରୁ ଏଇମସ ରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଥମ ଅଟେ | ମୁଁ ଦୁଃଖୀତ ଯେ ଆମ୍ମାଙ୍କର ଶେଷ ଦୃଶ୍ୟ ମୁଁ ଦେଖିପାରିଲି ନାହିଁ ଯିଏ ମୋ ପାଇଁ ଏତେ ମୂଲ୍ୟବାନ ଥିଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *