Solar Eclipse 2021 : ଏହି ଦିନ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ହେବ , ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି ଦେଖାଯିବ , କଣ ରହିବ ପ୍ରଭାବ

୨୦୨୧ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଜୁନ୍ ୧୦ରେ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସର ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ହେବ ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ୨୦୨୧ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଜୁନ୍ ୧୦ରେ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସର ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ହେବ । ସାବିତ୍ରୀ ଉପବାସ ଏବଂ ଶନି ଜୟନ୍ତୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ । ତେଣୁ, ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ର ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ସମୟରେ ଚନ୍ଦ୍ର ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରାୟ ୯୭ ପ୍ରତିଶତ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିବ। ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଏକ ଆଂଶିକ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହ ହେବ । ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଭାରତରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ନାହିଁ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହା ହେଉଛି ଚଳିତ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ । ଏହାପୂର୍ବରୁ, ୨୬ ମେ ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ୧୫ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ଜୁନ୍ ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ହେବ ।

google.com

ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ୨୦୨୧ କେଉଁଠାରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ?
ଉତ୍ତର କାନାଡା, ଗ୍ରୀନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ୠଷର ଲୋକମାନେ ବାର୍ଷିକ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଦେଖିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ, ଯାହାକୁ ‘ରିଙ୍ଗ ଅଫ୍ ଫାୟାର’ କୁହାଯାଏ ।

ଉତ୍ତର ଆମେରିକା, ୟୁରୋପ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଏସିଆର ଅଧିକାଂଶ ଭାଗରେ ଆଂଶିକ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଦେଖାଯିବ । ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ପରି ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ।

କଣ ସୁତକ କାଳ ହେବ?

ସାଧାରଣତଃ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ୮ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ସୂତକ ଅବଧି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଜୁନ୍ ୧୦ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଭାରତରେ ଆଂଶିକ ହେବ, ତେଣୁ ଏହି ଗ୍ରହଣରେ ସୂତକ ଅବଧି ବୈଧ ହେବ ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମନ୍ଦିରର କବାଟ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିବ ନାହିଁ।

ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ କଣ ଅଟେ?

ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ଏକ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନିକ ଘଟଣା । ମୂଳତଃ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପୃଥିବୀ ମଧ୍ୟରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଆସିବା ହେତୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଆଲୋକ ପୃଥିବୀରେ ପହଞ୍ଚେ ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ ଏହାକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *