ଖରାଦିନେ ଘିମିରି ଠୁ ଦୁରେଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯଦି , ଏହି ପୋଷ୍ଟ ନିଶ୍ଚୟ ପଢନ୍ତୁ

ଘିମିରି କମିବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପାୟ: ଯଦିଓ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ୠତୁରେ ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ରହିଛି, ଗ୍ରୀଷ୍ମ ୠତୁରେ ଉତ୍ତାପ ରଶ୍ମି ଏକ ସାଧାରଣ କଥା । ହଁ, ଏହା ସାଧାରଣତଃ ପେଟ, ବେକ ଏବଂ ପିଠିରେ ଥାଏ କେବଳ କୁଣ୍ଡେଇ ହୁଏ ନାହିଁ ବରଂ ଚର୍ମରେ ମଧ୍ୟ କୁଣ୍ଢେଇ ହୁଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଉତ୍ତାପ ଓ ଘା’ରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କଞ୍ଚା ପିଆଜ, ଆମ୍ବ ଏବଂ ଆଲୋଭେରା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରବଳ ଗରମରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ କିଛି ବିଶେଷ ଘରୋଇ ଉପଚାର ମଧ୍ୟ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରିବେ, ଯାହାର ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ଆରାମ ଦେବ । ତେଣୁ, ଆସନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ।

ଯଦି ଆପଣ ଘିମିରିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ କରନ୍ତୁ:

ମୁଳତାନି ମିଟି: ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଯଦି ଆମେ ଏହି ମୂଲତାନି ମିଟି ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ଗୋଲାପ ପାଣିରେ ପାଞ୍ଚ ଚାମଚ ମୂଲତାନି ମିଟି ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ଦିନକୁ ଥରେ ଗରମ ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଆରାମ ଦେବ ।

google.com

ନିମ୍ବ: ଏହା ପରେ ଆମେ ନିମ୍ବ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହାର ପତ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ । ହଁ, ନିମ୍ବ ପତ୍ରକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ସେହି ପାଣିରେ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ୍, ଏହା ଗରମ ଗରମକୁ ଦୂର କରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣ ନିମ୍ବ ପତ୍ରକୁ ବାଟି ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ପ୍ରବଳ ଗରମ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

ବରଫ: ବରଫକୁ ଏକ କପଡ଼ାରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଏହାକୁ ଘିମିରି ସ୍ଥାନରେ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ଚର୍ମକୁ ଥଣ୍ଡା ପ୍ରଦାନ କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଚର୍ମରେ ଥିବା ଘିମିରିକୁ ଭଲ କରେ।

google.com

ଆଲୋଭେରା: ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ଆଲୋଭେରା ପତ୍ରର ମୂଳରୁ କାଢି ଏହାକୁ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ଘିମିରି ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ କୋଡ଼ିଏ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହି ପ୍ରତିକାର ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ ଥଣ୍ଡା ହେବ ନାହିଁ, ବରଂ ଘିମିରି ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇଯିବ ।

ଚନ୍ଦନ: ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ, ଯାହା କେବଳ ଗରମ ଉତ୍ତାପକୁ ଦୂର କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଚର୍ମକୁ ମଧ୍ୟ ସୁନ୍ଦର କରିଥାଏ । ହଁ, ଚନ୍ଦନ ପାଉଡରରେ ଅଳ୍ପ ପାଣି ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଘିମିରି ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଆରାମ ଦେବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଏହାକୁ ଗୋଲାପ ପାଣିରେ ଚନ୍ଦନ କାଠ ଏବଂ କର୍ପୁର ଘଷିବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହା ଚର୍ମକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଆରାମ ଦେବ ।

କାକୁଡି: କାକୁଡି ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଗୁଣ ଅଟେ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ଗରମରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏହା ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ଲେମ୍ବୁ ରସକୁ ଚିପନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ପାଣିରେ କାକୁଡିର ପତଳା ଖଣ୍ଡ କାଟି ଦିଅନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ଏହି ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକୁ ଘିମିରି ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା କେବଳ ଘିମିରି ହେଉଥିବା ଦାଗକୁ ଭଲ କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଜଳିବା ଏବଂ କୁଣ୍ଡେଇରୁ ମୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦେବ ।

google.com

ଏହି ଘରୋଇ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକରୁ ମଧ୍ୟ ପାଆନ୍ତୁ ଗରମରୁ ରକ୍ଷା:-

ଆମ୍ବ: କଞ୍ଚା ଆମ୍ବ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ କଞ୍ଚା ଆମ୍ବକୁ କମ୍ ନିଆଁରେ ଭାଜିବା ଏବଂ ଶରୀରରେ ଏହାର ଡାଳ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗରମରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର କଞ୍ଚା ଆମ୍ବ ପଣା ପିଇବା ମଧ୍ୟ ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ।

ନଡ଼ିଆ: କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ନଡ଼ିଆ ତେଲରେ କର୍ପୁରକୁ ମିଶ୍ରଣ କରି ଏହାକୁ ଶରୀରରେ ମାଲିସ୍ କରି ପ୍ରବଳ ଗରମରୁ ଅନେକ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ।

ତୁଳସୀ: ଏହା ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଯେ ତୁଳସୀର କାଠ କୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ଏହାର ପାଉଡରକୁ ଅଳ୍ପ ଉତ୍ତାପରେ ଲଗାଇଲେ ଏହା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ । ଯଦିଓ ତୁଳସୀ କାଠ ଖୋଜିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ, ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହାକୁ ପାଇବେ ଏବଂ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ଗରମରୁ ଆରାମ ଦେବ ।

କମଳା ଚୋପା ଏବଂ ଧନିଆ ପତ୍ର: ଧନିଆ ପତ୍ରକୁ ଘିମିରି ସ୍ଥାନରେ ଲଗାଇଲେ ବହୁତ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କମଳା ଚୋପାକୁ ଶୁଖାଇ ପାଉଡର ତିଆରି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହି ପାଉଡରକୁ ଗୋଲାପ ପାଣିରେ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଛେଚି ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କୁ ଆରାମ ଦେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବ ।

ସୋରିଷ ତେଲ ଏବଂ ଶୁଦ୍ଧ ଦେଶୀଘିଅ:- ଦୁଇ ଚାମଚ ସୋରିଷ ତେଲକୁ ଦୁଇ ଚାମଚ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମାଲିସ୍ କଲେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ଦୂର ହୋଇପାରିବ ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ,ଗାଈ କିମ୍ବା ବଳଦ କ୍ଷୀରରୁ ନିର୍ମିତ ଶୁଦ୍ଧ ଦେଶୀ ଘିଅ କୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ଆରାମ ଅଟେ । ଯଦିଓ, ଯଦି ଆପଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ୠତୁରେ ଉତ୍ତାପରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପ୍ରତିକାରଗୁଡ଼ିକୁ ଥରେ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ସେଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରଭାବ ଦେଖନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *