ଏକମାତ୍ର ଏମିତି ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଠି ହୁଏ ଯୋ-ନି ପୂଜା, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି

ଆସାମର ଗୁଆହାଟୀ ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ କାମାଖିଆରେ ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଯୋ-ନୀ ପୂଜା କରାଯାଏ | ପ୍ରାଚୀନ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, କୁହାଯାଏ ଯେ ଦେବୀ ସତୀଙ୍କ ୟୋ-ନି ଅଂଶ କାମାଖିଆରେ ପଡିଥିଲା।

କାମାକ୍ଷ ଶକ୍ତି ଶକ୍ତି 52 ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଏବଂ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ସତୀର କିଛି ଅଂଶ କିମ୍ବା ଏହା ପିନ୍ଧିଥିବା ପୋଷାକ ଏବଂ ଅଳଙ୍କାର ଯେଉଁଠାରେ ପଡ଼ିଲା, ଶକ୍ତିପୀଠ ଅସ୍ତିତ୍ୱରେ ଆସିଲେ। ଏହି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେବୀ ସତୀଙ୍କୁ ଯୋ-ନି ପରେ ପୂଜା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଏଠାରେ ଦେବୀଙ୍କର କୌଣସି ପ୍ରତିମା ନାହିଁ।

ଏଠାରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଯୋନୀ ଆକୃତିର ମୂର୍ତ୍ତି ଅଛି | ଯେଉଁଥିରେ ନାଲି ରଙ୍ଗର ସିନ୍ଦୂର ପକାଯାଏ, ଭାରତୀୟ ଇତିହାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ମନ୍ଦିର 16 ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଥରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ତା’ପରେ କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ବିହାରର ରାଜ ନାରାୟଣ ନରସିଂହଙ୍କ ଦ୍ଵାରା 17 ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏହି ମନ୍ଦିର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା

ଏହି ମେଳା ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ କାମାକ୍ଷୀ ଦେବୀ ମନ୍ଦିରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ମା କାମାଖିଆ ଋତୁମତି ହୋଇ ଥାଆନ୍ତି ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମା ବାର୍ଷିକ ରୁତୁସ୍ରାବ ଦେଇ ଗତି କରନ୍ତି | ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ଇଶ୍ୱରୀୟ ଘଟଣା ସମୟରେ, ମାତା ଭଗବତୀଙ୍କ ଗର୍ଭ ଗୃହ ଦ୍ୱାରଗୁଡ଼ିକ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ |

ତିନି ଦିନ ପରେ ଦେବୀ କାମାଖିଆଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ନାନ କରାଯାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୀତିନୀତି କରାଯାଇଥାଏ | ତା’ପରେ ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ଦେବୀ କାମାଖିଆଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ମେଳା ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥରେ ନାରୀତ୍ୱର ଉତ୍ସବ ଅଟେ। ଏହି ମନ୍ଦିର ଦୁନିଆର ଏକମାତ୍ର ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଠାରେ ଋତୁସ୍ରାବ ହୁଏ। ପୂଜା ହେଉଛି ସଂପନ୍ନ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *