Movie prime
ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ Droupati Murmu ଙ୍କ ମନପସନ୍ଦ ଓଡ଼ିଆ ଖାଦ୍ୟ ସଜନା ଶାଗ ପଖାଳ ଭାତ ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି Special Report
 
Droupati Murmu
ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଦେଶର ୧୫ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଛନ୍ତି । ଆଜି ସେ ଏକ ଭବ୍ୟ ସମାରୋହରେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଠାରୁ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।
ମୟୂରଭଂଜ ଜିଲ୍ଲା ରାଇରଂଗପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଉପରବେଡ଼ା ଗ୍ରାମର‌େ ଜନ୍ମିତ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି । ଗତ ୧୮ ତାରିଖରେ ହୋଇଥିବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ସହଜରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।
ଦେଶକୁ ନୂଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମିଳିବା ସହିତ ଭବ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ କିଛି ନା କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ପରିବର୍ତ୍ତନ ସବୁ ନୂଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପସନ୍ଦ ନା ପସନ୍ଦକୁ ନେଇ ହୋଇଥାଏ।
ଦରୋପଡ଼ି ମୁର୍ମୁ ଦେଶର ୧୫ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ କିଛି ପରିବର୍ତନ ଦେଖାଦେଇଛି। ଦ୍ରୌପଦୀ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ସମ୍ଭାଳିବା ପରେ ରସିମା ରୋଷେଇ ଘରେ ଭିନ୍ନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଦେଇଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଖାଇବା ଘରୁ ଆସୁଛି ଆଦିବାସୀ ଖାଦ୍ୟର ମହକ। 
ବିଶେଷକରି ପଖାଳ ଭାତ ସାଙ୍ଗକୁ ଶାଗ ଭଜାର ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଦରକାର୍। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଓଡିଆ ଙ୍କର ସବୁଠୁ ପ୍ରିୟ ପଖାଳ। ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ପିଣ୍ଡ ଯେମିତି ଏହି ପଖାଳ ଭାତ। କାରଣ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ।
ପିଆଜ କିମ୍ବା ରସୁଣ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ସମାଜର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ଯଥା ସାହିତ୍ୟ , ଶିକ୍ଷା, କଳା, ସଂସ୍କୃତି, ସାମ୍ବାଦିକତା, ଆଇନ, ଉଦ୍ୟୋଗ, ସମାଜସେବା ଆଦିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ଏଥିରେ ନିମନ୍ତ୍ରିତ କରାଯାଇଥାଏ।
ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଜଣେଇ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ଯେ ଦ୍ରୌପଦୀ ଶୁଦ୍ଧ ଶାକାହାରୀ। ୨୦୧୩ ରେ ବଡ ପୁଅର ଅକାଳ ମତ୍ୟୁପରେ ଆମିଷ ତ୍ୟାଗ କରିଦେଇଥିଲେ ଦ୍ରୌପଦୀ। ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁତାଙ୍କୁ ଦିପ୍ରେସନ୍ କୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରୁ ମୁକୁଳିବା ପାଇଁ ସିଏ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାର୍ଗକୁ ଆପଣାଇ ନେଇଥିଲେ।
ଏବଂ ପ୍ରଜାପତି ବ୍ରହ୍ମକୁମାରୀ ରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ୍ କରିଥିଲେ। ସେବେଠୁ ସିଏ ପିଆଜ ରସୁଣ ବି ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ଆଧ୍ୟାତ୍ମ୍ୟ ଜୀବନ ଶୁଦ୍ଧ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ ସାଙ୍ଗକୁ ନିୟମିତ ଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିଥାଆନ୍ତି।