Movie prime
ବ୍ରିଟିଶ ଅମଳର ରଥଯାତ୍ରା ହେଉଥିଲା କିଛି ଏମିତି ଦେଖନ୍ତୁ କେମିତି ପୂର୍ବ କାଳରେ ପାଳନ ହେଉଥିଲା ରଥଯାତ୍ରା.....
 
Rathajatra
ରଥଯାତ୍ରା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହିନ୍ଦୁ ପର୍ବ ଯାହାକି ଓଡ଼ିଶାର ପୁରି ସହରରେ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରିଥାଏ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆଷାଢ଼ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଦ୍ଵିତୀୟା ତିଥିରେ ରଥ ଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ । ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥର ନାମ ନନ୍ଦିଘୋଷ,ବଳଭଦ୍ରଙ୍କ ରଥର ନାମ ତାଳଧୂଜ ଓ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥର ନାମ ଦର୍ପଦଳନ ଅଟେ ।
ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ବଳଭଦ୍ର ଓ ସୁଭଦ୍ରା ରଥରେ ବସି ନିଜ ମାଉସୀ ଘର ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି । ୩ ଠାକୁର ରଥରେ ବସି ୯ ଦିନ ପାଇଁ କୁଣିଆ ହେଇ ମାଉସୀ ଘରକୁ ଯାଆନ୍ତି । ଏହାକୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା କୁହାଯାଏ । ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ପୃଥିବୀ ରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏହି ଯାତ୍ରା ଦେଖିବାକୁ ସାରା ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ଜାଗାରୁ ଲୋକମାନେ ଆସିଥାନ୍ତି ।
ହରିବୋଲ, ହୁଳହୁଳି, ଘଣ୍ଟା ଓ ଶଙ୍ଖ ନାଦରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ରଥ ଟାଣନ୍ତି । ଦଶମୀ ଦିନ ୩ ଠାକୁର ରଥରେ ବସି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଫେରି ଆସନ୍ତି, ଏହାକୁ ବାହୁଡା଼ ଯାତ୍ରା କୁହାଯାଏ। ଏକାଦଶୀ ଦିନ ୩ ଠାକୁରଙ୍କର ରଥରେ ସୁନାବେଶ ହୁଏ ଏବଂ ତାପରଦିନ ନୀଳାଦ୍ରିବିଜେ ହୁଏ । 
ଅତୀତରେ ପ୍ରାୟ ଲୋକ ମାନେ ଘରେ ବସି ରଥ ଯାତ୍ରା ଦେଖି ପାରୁନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଲୋକ ମାନେ ଟେଲିିଜନ ଓ ରେଡ଼ିଓ ରେ ସିଧାପ୍ରସାରଣ ଦେଖି ପାରୁଛନ୍ତି। ମହାମାରୀ କୋ-ର-ନା ପାଇଁ ୨ ବର୍ଷ ହୋଇଯିବ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମାନେ ରଥ ଯାତ୍ରା ଦେଖିପାରୁନଥିଲି । ଏବର୍ଷ ରଥ ଯାତ୍ରା ହେଇପରିଥିବାରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମାନଙ୍କ ମନରେ ବହୁତ୍ ଉତ୍ସାହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । 
ସେତେବେଳ ପୁରୁଣା ଯୁଗରେ ୧୮୮୦ ଏବଂ ୧୯୮୦ ମସିହା ରେ ପୁରୀରେ ରଥ ଯାତ୍ରା ହେଉଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ରଥ ଯାତ୍ରା ଦେଖିବାର ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେର ଆଉ ସେତେବେଳର ରଥ ଯାତ୍ରା ଭିତରେ ବେଶୀ କିଛି ଫରକ୍ ନାହିଁ, ଯଦିଓ ବଦଳି ଯାଇଛି କିଛି ସମୟ ଏବଂ କିଛି ମୁହୂର୍ତ୍ତ । କିନ୍ତୁ ବଦଳି ନାହାନ୍ତି ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରେମୀ ।